Gazowy parasol grzewczy czy promiennik elektryczny?

 

Parasol grzewczy na gaz – czy to najlepsze rozwiązanie do ogrzania Tarasu?

Restauracje, hotele i kawiarnie w Polsce często są wyposażone w parasole grzewcze na gaz. Jednak dużym problemem w przypadku tych urządzeń jest fakt, że ogrzewają one przede wszystkim znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie powietrze, które zgodnie z zasadami fizyki szybko ulatuje do góry. Dlatego do skutecznego ogrzania patio lub ogródka restauracyjnego potrzeba kilku parasoli grzewczych, ponieważ działają one efektywnie tylko na relatywnie niewielkiej przestrzeni. Bardziej oszczędną i skuteczniejszą alternatywą jest wybór ogrzewacza elektrycznego na podczerwień. Urządzenie to nie podgrzewa powietrza, a bezpośrednio znajdujące się wokół obiekty, w tym ludzi.

Można je wykorzystywać również w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ są bezwonne i bezpieczne. Wiatr i deszcz nie stanowią dla promienników utrudnienia, ponieważ nie ma tam otwartego ognia. Rodzaj emitowanego ciepła jest najbardziej zbliżony do naturalnego ogrzewania promieniami Słońca. Nie powoduje też nieprzyjemnych efektów ubocznych, takich jak wysuszanie powietrza czy unoszenie kurzu i zanieczyszczeń wraz z rozgrzanym powietrzem. Także rozkład cieplny jest o wiele korzystniejszy.

Promienniki nie pobierają tlenu z otoczenia, dlatego można je stosować w miejscach z mniej wydajną wentylacją.

Parasol grzewczy -wady

Parasole grzewcze zasilane gazem to bardzo popularne rozwiązanie, które ma jednak sporo wad. Należą do nich między innymi konieczność częstej wymiany butli i dokonywania prac konserwacyjnych, obecność otwartego płomienia, nieprzyjemny zapach, relatywnie niska wydajność czy brak odporności na wiatr i deszcz.

Wszelkie nagrzewnice powietrzne, parasole grzewcze czy zwyczajne kaloryfery skutkują unoszeniem się ciepłych mas powietrza, które wysuszają śluzówki. Dodatkowo, wraz z powietrzem unoszą się duże ilości kurzu i zanieczyszczeń, które trafiają do układu oddechowego. Takie działanie negatywnie wpływa na samopoczucie oraz stan zdrowotny, w szczególności dla alergików i astmatyków. Tradycyjne metody ogrzewania wymuszają również pionowy rozkład temperatury. W miejscach takich jak tarasy czy ogródki patio, które ogrzewa się wyjątkowo trudno, efekt ten jest widoczny jeszcze wyraźniej. Różnica temperatur między podłogą a wyższymi strefami może wynosić nawet 10°C – taki rozkład termiczny ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Niezaprzeczalną zaletą promienników podczerwieni jest możliwość precyzyjnego ukierunkowania wytwarzanego ciepła. Ten rodzaj ogrzewania nie tylko nie generuje żadnych zanieczyszczeń, ale jest jednym z najzdrowszych sposobów sztucznego podnoszenia temperatury. Kierunkowe ogrzewanie promiennikami, które oferujemy, pozbawione jest tego typu efektów ubocznych. Bliźniaczy rodzaj lamp stosuje się w medycynie jako element rehabilitacji i fizjoterapii. Promieniowanie podczerwone z tego typu lamp podnosi temperaturę tkanek i poprawia ukrwienie, co pozytywnie wpływa na stan zdrowia ludzi dotkniętych bólami reumatycznymi lub po kontuzjach.