Oszczędzanie energii - Enerzon

Termostat pokojowy – sposób na obniżenie kosztów ogrzewania

Termostat pokojowy , czyli regulator temperatury jest urządzeniem, dzięki któremu możemy sterować instalacją centralnego ogrzewania lub pojedynczym grzejnikiem czy innym urządzeniem grzewczym. Termostat pozwala nam na dostosowanie temperatury wewnątrz pomieszczeń do naszych aktualnych potrzeb. Wykorzystanie takiego urządzenia wpływa na poprawę wydajności instalacji grzewczej i ograniczenie kosztów ogrzewania.Termostat pokojowy może współpracować z kotłem grzewczym, pompą ciepła lub instalacją ogrzewania podłogowego.

Regulator temperatury (pokojowy) – Jaki wybrać?

Regulator pokojowy pozwala na sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach i według ustalonego harmonogramu. Dzięki temu urządzeniu możemy z jednego miejsca kontrolować temperaturę w całym budynku. Korzystanie z termostatu pokojowego ma nie tylko charakter proekologiczny, ale też znacznie zmniejsza koszty uzyskania oczekiwanego komfortu cieplnego. Ponadto, przebywanie w odpowiedniej temperaturze otoczenia wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie ogólne człowieka.

Termostat pokojowy eTouch Basic w ramce Gira

Termostaty pokojowe – rodzaje

Urządzenia te mogą łączyć się z systemem grzewczym zarówno metodą tradycyjną – przewodową, jak i w sposób bezprzewodowy (radiowy albo WiFi). Obydwie metody pozwalają na dobre połączenie pomiędzy urządzeniem a systemem grzewczym, jednak połączenie kablowe może okazać się bardziej stabilne. Dodatkowo, zarówno system przewodowy jak i bezprzewodowy mogą umożliwiać zdalne sterowanie temperaturą w domu poprzez specjalną aplikację na telefon.

Pokojowy regulator temperatury może występować w wersji analogowej lub cyfrowej oraz posiadać różne możliwości programowania. Programatory elektroniczne cieszą się wśród użytkowników większą popularnością, ponieważ są bardziej precyzyjne i dają możliwość regulacji w cyklach np. tygodniowych.

Zakres możliwości programowania jest inny w każdym urządzeniu. Pokojowe regulatory temperatury o nieskomplikowanej budowie umożliwiają jedynie ustawienia aktualnie wymaganej temperatury. Natomiast regulatory z opcją programowania pozwalają na precyzyjniejsze ustawianie żądanej temperatury – w wybranym okresie czasu.

Wybierając  termostat do swojego domu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników. Są to między innymi:

  • możliwość zainstalowania danego urządzenia,
  • kompatybilność z instalacją grzewczą,
  • przydatne dla nas funkcje (np. blokada, gdy ,
  • możliwość obniżenia kosztów ogrzewania,
  • możliwość podtrzymywania napięcia w razie braku zasilania,
  • intuicyjność obsługi,
  • estetykę wyglądu.

Na rynku dostępne są programatory temperatury oferowane przez wielu producentów. Wybierając model do naszego domu należy kierować się nie tylko ceną urządzenia, ale przede wszystkim jakością jego wykonania i funkcjonalnością.

Jednym z termostatów, mogących pochwalić się wysoką jakością, jest termostat pokojowy eTouch mini Design oferowany przez austriacką firmę Etherma. Jest to urządzenie najnowszej generacji, współpracujące z ogrzewaniem podłogowym, mieszanym i elektrycznym a także z wybranymi kotłami grzewczymi. Pozwala na komfortowe sterowanie temperaturą wnętrz oraz na generowanie oszczędności rzędu nawet 30 procent. Dzięki termostatowi eTouch mini Design możemy ustawić temperaturę na 7 dni oraz skorzystać z pięciu możliwych trybów nastawiania temperatury na dobę. Posiada on wbudowany czujnik temperatury powietrza i łatwe w obsłudze menu.

Niezależnie od tego na jaki programator się zdecydujemy, powinniśmy się kierować możliwością uzyskania oczekiwanych oszczędności i indywidualnym komfortem użytkowania urządzenia.