Najbardziej znanymi źródłami ciepła jest słońce i ogień. Ciepło, które odczuwamy będąc na zewnątrz w ciągu dnia, pochodzi ze słońca. To to jest właśnie promieniowanie podczerwone. Będąc w zasięgu promieni słońca, odczuwamy przyjemne ciepło nawet wtedy gdy w powietrzu jest ujemna temperatura. Podobnie działają grzejniki na podczerwień.
Ogrzewanie na podczerwień jest znane od dawna i jest odpowiednikiem najbardziej naturalnej formy, jaką znamy tj. ciepła ze słońca.
Emisja ciepła podczerwonego odbywa się przez promieniowanie, jest to znane zjawisko fizyczne. Kiedyś popularne piece kaflowe, również oddawały do otoczenia podobne w odczuciu przyjemne ciepło podczerwieni i doskonale się sprawdzały w mroźne dni. Ciepło dostarczane w postaci fal podczerwieni zapewnia równomierny rozkład temperatury we wnętrzu tworząc optymalny klimat i równomierny rozkład temperatur. Ogrzewanie podczerwienią nie ogrzewa powietrza a przedmioty, ściany i osoby przebywające w określonym miejscu wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Jest to jedna z głównych zalet ogrzewania podczerwienią w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania konwektorowego, które ogrzewa najpierw powietrze i przez to jest mniej efektywne. Ponadto, w przypadku ogrzewania podczerwienią ciepło odczuwalne jest natychmiast. Nie ma potrzeby czekać aż pomieszczenie się nagrzeje.
Ogrzewanie na podczerwień a tradycyjne ogrzewanie konwektorowe?
Standardowe grzejniki konwektorowe ogrzewają powietrze, dzięki temu odczuwamy ciepło. Ogrzane powietrze unosi się do góry pod sufit, zimne powietrze natomiast utrzymuje się nisko przy podłodze. Musimy zatem dostarczyć więcej ciepła, aby odczuwać komfortową temperaturę bliżej podłogi. Takie zjawisko powoduje ruch cząsteczek kurzu w powietrzu i przyczynia się do wysuszenia powietrza. To zjawisko nie zachodzi w przypadku ogrzewania podczerwienią, a więc docenią je alergicy. Żadna dodatkowa substancja nie jest podgrzewana i pożądany efekt odczuwania przyjemnego ciepła, jest szybko
Rodzaje ogrzewania na podczerwień – zalety i wady
Ogrzewanie na podczerwień dzieli się na trzy podstawowe rodzaje, zależnie od długości fali: krótkofalowe (IR-A), średniofalowe (IR-B) oraz długofalowe (IR-C).
Upraszczając, im krótsza fala tym intensywniejsze ciepło jest emitowane przez grzejnik. Jednak jednocześnie więcej światła widzialnego jest „wydzielane”. Czyli grzejnik jest bardzo jasny – jak lampa. Często światło to jest bardzo rażące i mało komfortowe. Dodatkowo trzeba pamiętać, że im więcej energii „marnowane” jest na światło, tym więcej trzeba jej dostarczyć, aby komfort cieplny był tak samo odczuwalny. A więc koszty ogrzewania wzrastają. Dlatego warto zwracać uwagę jakie światło dany model promiennika emituje. Dobrej klasy promienniki krótkofalowe wyposażone są w technologie zmniejszającą emisje fal świetlnych na przykład „NO GLARE” w promiennikach podczerwieni producenta Solamagic.
fot. Etherma – Panel grzewczy na podczerwień LAVA
Z drugiej strony promienniki długofalowe, czy panele grzewcze na podczerwień (rodzaj promienników długofalowych) nie wytwarzają światła, ale też emitują najmniej ciepła. Dlatego nadają się raczej do pomieszczeń zamkniętych.
Jak widać w zależności od długości fali emitowanej przez urządzenie, mają one różne zastosowanie. Poniższa tabela przedstawia różnice między poszczególnymi rodzajami ogrzewania podczerwonego. Dzięki niej możesz ocenić, jaki rodzaj grzejników jest dla Ciebie odpowiedni.
Zastosowanie ogrzewania podczerwienią
Dobrej jakości ogrzewanie podczerwienią jest dobrym rozwiązaniem dla nowoczesnego, energooszczędnego i pasywnego budownictwa. Stanowi ono doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób szukających bezobsługowego, komfortowego i relatywnie ekonomicznego sposobu ogrzewania. Stanowi odpowiedź dla wszystkich osób, które zastanawiają się jaki rodzaj ogrzewania wybrać, gdy nie ma dostępu do gazu!
Promieniowanie podczerwone wykorzystywane jest w wielu dziedzinach. Najbardziej rozpowszechnionym zastosowaniem jest ogrzewanie pomieszczeń, przestrzeni i przebywających w nich ludzi. Może to się odbywać na wiele sposobów. Na rynku dostępne są: promienniki podczerwieni – krótko- , średnio – długo falowe.
Jak już wspominaliśmy, tego typu nagrzewnice ogrzewają najpierw przedmioty i ludzi znajdujące się w obszarze działania promieni a następnie od tych przedmiotów ogrzewa się powietrze, czyli odwrotnie od tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Dzięki temu promienniki ciepła na podczerwień znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogrzewanie jest nieopłacalne. Czyli w budynkach wielokubaturowych typu hale, magazyny, galerie handlowe, kościoły. Również świetnie sprawdzą się jako ogrzewanie zewnętrzne – na tarasie, w ogrodzie zimowym czy w ogródku restauracyjnym.