Czy ogrzewanie na podczerwień jest zdrowe?

Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie

Ogrzewanie podczerwienią naśladuje zjawisko obserwowane każdego dnia w naturze – ogrzewania Ziemi przez Słońce. Promieniowanie podczerwone jest składową promieni emitowanych przez naszą gwiazdę. Jest ono niewidoczne dla ludzkiego oka, choć odbierane w postaci ciepła przez obiekty, na które jest skierowane. Promienie podczerwone nie są szkodliwe i nie można ich w żaden sposób odnosić do promieni UV czy promieni X.

Promieniowanie podczerwone nagrzewa obiekty, nie powietrze; jest to zatem ogrzewanie bezpośrednie. Podobnie działa panel czy promiennik. Dzięki niemu odczuwamy ciepło w dwojaki sposób – to bezpośrednio padające na nas oraz oddawane przez ogrzane ściany, podłogę i sufit. Dzięki temu ciepło odczuwalne jest natychmiast po włączeniu grzejnika na podczerwień – nie trzeba czekać na nagrzanie pomieszczenia!

Ponieważ promienniki nie ogrzewają powietrza, nie występuje zjawisko konwekcji, czyli unoszenia się cieplejszych mas ku górze, porywających przy okazji kurz i inne zanieczyszczenia. Dodatkowo nagrzewanie powietrza powoduje jego wysuszenie, a ponieważ, tak jak wspomniano, podczerwień nie ogrzewa powietrza, obydwa te zjawiska w ogrzewanym w ten sposób pomieszczeniu nie występują. To zbawienna informacja dla alergików i wszystkich osób cierpiących w zimie z powodu wysuszania śluzówek.

Promieniowanie podczerwone jest od dawna wykorzystywane w medycynie, przede wszystkim w rehabilitacji i fizjoterapii, ale nie tylko. Lampy na podczerwień podnoszą temperaturę tkanek, poprawiają ukrwienie i przyspieszają gojenie. Są wskazane w leczeniu bólów mięśniowych i reumatycznych, przy kontuzjach i urazach, trudno gojących się stanach zapalnych. Oczywiście promienniki i panele pełnią funkcje grzewcze, a nie terapeutyczne, niemniej jednak pozytywny wpływ na zdrowie i poprawa samopoczucia są jak najbardziej odczuwalne.

Akumulowanie ciepła w przegrodach budowlanych ma duże znaczenie w przypadku budynków zmagających się z problemem zawilgocenia ścian i w konsekwencji pojawienia się pleśni. Ściany ogrzewane promiennikowo są suche i ciepłe, co zapobiega rozwojowi grzybów, a dodatkowo sucha ściana staje się lepszym izolatorem.

W pomieszczeniu ogrzewanym tradycyjnym sposobem z wykorzystaniem konwekcji pionowy rozkład temperatury jest niekorzystny dla zdrowia i samopoczucia ludzi. Przy podłodze jest najchłodniej, najwyższa temperatura panuje pod sufitem, a gradient termiczny może wynieść nawet 10 stopni! Tymczasem emisja promieniowania podczerwonego sprawia, że gradient ten nie przekracza 2 stopni, a od podłogi nie wieje chłodem. Warto to wziąć pod uwagę zwłaszcza w przypadku mieszkań w kamienicach, gdzie wysokość pomieszczeń rzędu 3,5 metra nie jest niczym nadzwyczajnym, a czasem jest to nawet 4 metry! Ogrzanie tak wysokich pomieszczeń przy pomocy zwykłych grzejników jest niezwykle trudne – ciepło wciąż krąży pod sufitem, a mieszkańcom marzną nogi. Problem rozwiązuje powieszenie na dowolnej wysokości promiennika, który będzie emitował przyjemne ciepło. Zimna podłoga jest szczególnie uciążliwa dla ludzi starszych i cierpiących na reumatyzm i inne choroby układu ruchu. Może też stanowić problem dla rodziców małych dzieci, które zaczynają raczkować i lubią bawić się na podłodze.

Podsumowując, ogrzewanie podczerwienią jest jak najbardziej zdrowe 🙂 a istotnymi przesłankami do jego wyboru są:

  • problemy z zawilgoceniem ścian i pojawianiem się pleśni
  • duża wysokość pomieszczeń mieszkalnych
  • obecność w mieszkaniu malutkich dzieci i osób starszych
  • alergia na kurz i sierść zwierząt
  • problemy zdrowotne, zwłaszcza schorzenia układu ruchu, obniżona odporność i pogorszenie samopoczucia

Co potrzeba, aby ogrzewać się podczerwienią?

Aby używać promienników podczerwieni lub paneli grzewczych na podczerwień nie potrzeba przeprowadzać żadnych remontów ani instalować skomplikowanych i kosztownych instalacji. Wystarczy podłączyć je do normalnego gniazdka. Można powiesić je na ścianie lub suficie. Dostępne są również modele przenośne, stojące lub montowane na statywie.

Ogrzewanie z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego może być wykorzystywane jako podstawowe lub uzupełniające. Zastosowanie promienników ciepła i paneli na podczerwień jest w zasadzie nieograniczone. Można je stosować w domach i mieszkaniach, ale też w biurach, sklepach, w tym także wielkopowierzchniowych, kościołach, kamperach i przyczepach campingowych, małych i dużych lokalach gastronomicznych, zakładach przemysłowych, na halach produkcyjnych i sportowych, hotelach i innych obiektach noclegowych, miejscach hodowli zwierząt, budynkach użyteczności publicznej itp. itd.

Gdzie kupić  promienniki i panele na podczerwień?