Jednym z najlepszych i najbardziej wydajnych źródeł ogrzewania na zewnątrz budynku są elektryczne lampy grzewcze zwane promiennikami podczerwieni. Jakimi zasadami należy się kierować przy doborze promiennika ciepła na taras?
Elektryczny grzejnik tarasowy na podczerwień emituje ukierunkowany promień ciepła, który jest natychmiast odczuwalny przez osoby znajdujące się w jego zasięgu. A ów zasięg jest zdecydowanie większy, niż tradycyjnych parasoli grzewczych na gaz, szczególnie w bardzo chłodne dni i wieczory. Dlatego ogrzewanie tarasu takim urządzeniem jest wydajniejsze, bardziej ekonomiczne oraz bezpieczniejsze od ogrzewania gazowego.
Wybierając promiennik na taras, przede wszystkim trzeba sprawdzić materiały, z których został wykonany oraz czy jest wodoodporny. Najlepiej, aby obudowa była zrobiona ze stali nierdzewnej lub aluminium z powłoką antykorozyjną. Ponadto należy sprawdzić klasę wodoszczelności, która jest oznaczana kodem IP (z ang. International Protection Rating”). Druga cyfra w kodzie, czyli np.: IP23 określa właśnie ochronę przed skutkami dostania się wody do wnętrza urządzenia. W naszym przypadku cyfra „3” to „ochrona przed bryzgami wody pod dowolnym kątem”. Dlatego powinniśmy szukać promienników tarasowych z tą klasą wodoodporności lub wyższych.
Nie wiesz jakiej mocy promiennik elektryczny wybrać na swój taras? Oto kilka wskazówek, jaki promiennik wybrać.
Ile m2 tarasu chcesz ogrzać?
Pamiętaj, że zazwyczaj nie jest konieczne ogrzewanie tarasu w całości. Dlatego nie jest ważne jak duży posiadasz taras . Ważniejsze jest, jaką wybraną strefę na tarasie (powierzchnię) chcesz ogrzać. Zastanów się, gdzie najczęściej przebywasz: sofa, stół z krzesłami? Np.:jeśli jest to strefa przy stole, a Twój cały taras ma 50 mkw, to wystarczy, że ogrzejesz ok 10mkw powierzchni tarasu. Ponieważ powierzchnia stołu z krzesłami rzadko zajmuje ponad 9m2.
Jak dobrać moc elektrycznego promiennika ciepła na taras?
Istotne przy wyborze promiennika jest również typ tarasu, tj czy jest to taras otwarty, czy częściowo zabudowany lub osłonięty przed wiatrem. Im mniej może być dokuczliwy wiatr na takim tarasie tym, mniejszej mocy promiennik potrzebujesz.
Do najbardziej efektywnych elektrycznych promienników tarasowych zaliczają się krótkofalowe promienniki halogenowe. Nie zawsze najlepsze rozwiązanie to najmocniejszy promiennik. Mocne promienniki są droższe oraz ich koszt eksploatacji (ogrzewania) jest wyższy. Przy optymalnym doborze można zaoszczędzić na samym zakupie, jak i potem, przy użytkowaniu. Dla ułatwienia w podjęciu decyzji możesz zastosować poniższe zasady doboru mocy grzejnika.
W zależności od typu grzejnika, wysokości i sposobu montażu, siły wiatru, temperatury, z reguły powierzchnie te będą mniejsze niż większe. Przy wykorzystaniu promienników Solamagic wyposażonych w najbardziej wydajne lampy halogenowe Solastar NO GLARE lub HeLeN, maksymalna powierzchnia grzewcza tarasu półotwartego lub otwartego będzie wynosić:
(powierzchnia od..do => taras półotwarty lub otwarty)
do 8 m2 => 1 x 1400W lub 1 x 2000W
do 12 m2 => 1 x 2000W lub 1 x 2500W
do 16 m2 => 2 x 1400W lub 2 x 2000W
Powyższe zalecenia dotyczą urządzeń pracujących z maksymalną wydajnością grzewczą. Dla ogrzewaczy gazowych bądź innych elektrycznych grzejników tarasowych (oporowych, kwarcowych bądź średnio i długofalowych), potrzebować będziesz zazwyczaj promiennika o większej mocy do ogrzania tej samej powierzchni, a co za tym idzie, będziesz ponosić większe koszty energii.
Ponadto nie tylko moc grzejnika decyduje o odczuwalnym komforcie cieplnym. Dodatkowe czynniki mające wpływ na efektywność ogrzewania są to odległość od grzejnika, sposób i wysokość montażu, kąt nachylenia, technologia elementu grzejnego, typ i sposób wykonania odbłyśnika promieni ciepła.
Oczywiście z tarasu możemy korzystać przy różnej pogodzie. Aby nie było nam zbyt zimno lub ciepło w zależności od warunków atmosferycznych, można wybrać elektryczny promiennik tarasowy z regulacją mocy za pomocą pilota zdalnego sterowania, np firmy VEITO.